ARHEOLOŠKI MUZEJ, DUBROVNIK
Zbirka Arheološkog muzeja, u okviru Dubrovačkog muzeja, nastala je dugogodišnjim donacijama danas većinom nepoznatih osoba.
Zbirka Arheološkog muzeja, u okviru Dubrovačkog muzeja, nastala je dugogodišnjim donacijama danas većinom nepoznatih osoba.
Zbirka Arheološkog muzeja, u okviru Dubrovačkog muzeja, nastala je dugogodišnjim donacijama danas većinom nepoznatih osoba. U Dubrovnik su predmeti egipatske zbirke vjerojatno dospjeli tijekom XIX. stoljeća. Jedini poznati donatori zbirke su Tonko Kuraica, Ivo Nordeli i braća Frane (Dubrovnik 1821. - ?) i Nikola (Dubrovnik 1823. - Beč 1892.) Amerling koji su vjerojatno darovali i najveći broj predmeta.
Većina predmeta potječe iz kasnog, ptolemejskog i rimskog razdoblja. Nemoguće je utvrditi lokalitete s kojih predmeti potječu. Istraživanja Igora Uranića indentificirala su 164 autentična predmeta i 31 falsum. Za jedan predmet utvrđeno je da potječe iz Etrurije (inv. br. 3809). Samo za tri predmeta može se utvrditi vrijeme dolaska u muzej i njihovi donatori. Iz arhivskih zapisa muzeja vidljivo je da je obitelj Amerling 1872. godine darovala veliku zbirku, a budući da su braća Amerling često boravili u Egiptu može se pretpostaviti da su oni bili vjerojatni donatori većine predmeta. Arhivski zapisi također navode da je jednu veću zbirku darovao Ivo Nordeli koji se u inventaru zbirke ne navodi kao direktni darovatelj.